Wypożyczalnia aut - lotnisko Pyrzowice
wynajemsamochodow24.com

Wynajem samochodów

Wypożyczalnia samochodów Częstochowa

telefon 66 88 11 660

Kto może prowadzić wynajęty samochód?

Myślisz o wynajęciu auta, ale nie jesteś pewien, czy spełniasz wszystkie wymogi? Po pierwsze musisz mieć prawo jazdy, ale czy to wystarcza? Wszystko zależy od firmy wynajmującej, jednakże każda ma swoje własne wymagania, które związane są przede wszystkim z bezpieczeństwem.

Podstawą prowadzenia samochodu jest przede wszystkim posiadanie ważnego prawa jazdy. To niezbędny dokument w wypożyczalni samochodów. Na jego podstawie spisywana jest umowa – ale ważne prawo jazdy to nie jedyny wymóg, który musisz spełnić, aby móc prowadzić wynajęte auto.

Statystyki bezpieczeństwa, czyli wiek ma znaczenie!

Mimo, że pełnoletność osiąga się w wieku 18 lat i w tym czasie również można zdać egzamin na prawo jazdy, nie oznacza to że młody kierowca może wynająć samochód. Statystyki policyjne jasno pokazują, że najwięcej wypadków i kolizji spowodowanych jest przez młodych kierowców.

Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia, a także z małej wyobraźni na drodze. Z tego też powodu aby wynająć samochód niezbędne jest osiągnięcie wieku 21 lat – nieco starsi kierowcy jeżdżą ostrożniej, znacznie większą uwagę przywiązują również do różnych sytuacji na drodze.

Doświadczenie – konieczne do wynajęcia auta

Wiek to nie wszystko. Firmy wynajmujące samochody zwracają również dużą uwagę na czas posiadania prawa jazdy. Świeżo upieczony kierowca nie ma właściwego doświadczenia, a zatem istnieje większe ryzyko uszkodzenia wynajętego auta.

Minimalny okres doświadczenia to 2 lata. W takim czasie większość kierowców jest już obyta z samochodami, a także różnymi warunkami na drodze, co nie tylko sprzyja bezpieczeństwu, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko spowodowania kolizji.

Kto jest kierowcą wynajętego auta?

Wynajmując auto stajesz się jego głównym kierowcą i to ty ponosisz odpowiedzialność za ewentualne szkody, także w momencie gdy do kolizji doszło wtedy, gdy prowadził inny kierowca. Jeśli wiesz, że w trakcie podróży będzie dwóch kierowców – na przykład chcesz prowadzić na zmianę z żoną czy partnerem, informacje te powinieneś zawrzeć w umowie.

Mimo, że proces wynajęcia samochodów nie jest skomplikowany, warto wiedzieć kto i kiedy może z takiej usługi skorzystać. Restrykcje związane są przede wszystkim z bezpieczeństwem na drodze – zarówno wynajmującego pojazd, jak i innych uczestników ruchu. Staż za kierownicą czy wiek określane są na bazie statystyk policyjnych, które wyraźnie zaznaczają, że najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy.